Hürjet ilk uçak fabrikasında üretilecek

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası olan ve Kayseri’de yeniden kurulan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET’in üretiminde görev alacak. Kayserili iş insanlarıyla iftar programında bir araya gelen Mehmet Fatih Kacır, “100 yılın ardından TOMTAŞ Kayseri’de vücut buluyor. İşte Türkiye’nin iftihar vesilelerinden Hürjet, bu yıl sonundan itibaren Kayseri’de üretiliyor” dedi. Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının şirketi 1925 kuruldu, Tayyare ve Motor Türk AŞ’nin (TOMTAŞ) resmi açılışı ise 1926’da yapıldı.

1928 yılında faaliyetleri sonlandırılan TOMTAŞ, Kayseri Uçak Fabrikası adı altında 1931’de yeniden açılsa da fabrika zamanla bugünkü Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na dönüştü. Türkiye’nin ilk uçak fabrikası olan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, uçak ve helikopter parçaları üretmek için 2023’te 205 milyon liralık yatırımla Kayseri’de yeniden faaliyete geçirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 yıl sonra ‘küllerinden yeniden doğduğunu’ ve tüm savaş uçaklarına parça üretip, montaj yaptığını ifade ettiği TOMTAŞ, Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı HÜRJET’in üretimine katkı sağlayacak.

TOMTAŞ Havacılık İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi, “Buradaki görevimiz sadece bir parçanın üretilmesi ya da montajı değil. On binlerce parçadan oluşan dev kuşların 45 bin fitte, 1600-1700 kilometre/saat hızla hareket etmesi için gerekli bilgisayar ve aviyonik birimleri de başarıyla tamamlamak” dedi.

2025’TE TESLİM EDİLECEK

TUSAŞ, HÜRJET’in seri üretim sürecinde ilk yıl 6-7 uçak yapıp sonraki seneden itibaren ayda 2, yılda 24 uçak imal etmeyi hedefliyor. HÜRJET’in Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimatlarının da 2025’te başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x